Forum Forum przeniesione na www.rnavspotters.pl/forum Strona Główna Forum przeniesione na www.rnavspotters.pl/forum
Forum RNAV polish spotters
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PANASONIC fz 50

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum przeniesione na www.rnavspotters.pl/forum Strona Główna -> Czym obserwować i czym robić zdjęcia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pderek




Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 21:37, 29 Paź 2006    Temat postu: PANASONIC fz 50

Witam. Jestem tu nowy. Mam następujące pytanie. Czy z panasoniciem fz 50 można zaczynać zabawę ze spotterowaniem?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
grztus
Administrator



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 481
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Radom/Warszawa

PostWysłany: Pon 13:37, 30 Paź 2006    Temat postu:

Chyba Kshyhoo jest na naszym forum specjalistą od FZxx, gdyż przez pewien czas posiadał wersję FZ-30 i do tego telekonwerter. Zapomniałem - również KF posiada FZ-30. Może któryś z nich się tu jeszcze wypowie (ewentualnie napisz prywatną wiadomość i wypytaj o szczegóły). Ja napiszę zaś kilka zdań na podstawie opisów tego aparatu znalezionych w aukcjach na allegro.

Jeżeli jesteś już posiadaczem tego aparatu, to jak najbardziej możesz zacząć zabawę ze spottingiem przelotówek. Ogniskowa maksymalna 420 mm daje już szansę zrobienia przyzwoitych zdjęć samolotom lecącym w pobliżu zenitu, gorzej jeśli masz korytarze lotnicze dalej niż powiedzmy 30km od siebie, wtedy taka ogniskowa będzie zbyt mała. Tak wygląda samolot sfotografowany przeze mnie ostatnio na ogniskowej 480mm (Eos 350D+Sigma 300mm, daje to dokładnie ekwiwalent 480mm):
[link widoczny dla zalogowanych]

Jak łatwo zauważyć, nie jest to może rewelacyjne przybliżenie, ale widać dokładnie typ maszyny i przewoźnika.

Niewątpliwą zaletą serii FZ nad niektórymi cyfrowymi kompaktami jest posiadanie pierścienia ostrości (w innych urządzeniach stosuje się przyciski, które są mniej dokładne). Zyskujesz dzięki temu płynną regulację ostrości, co przyda się, gdy wycelujesz aparat w błękitne niebo z niewielką białą plamką - samolotem. W takich sytuacjach system AF przeważnie gubi ostrość lub ustawia ją, ale po bardzo długim czasie. Lepiej więc posługiwać się manual focusem, czyli ręcznym ustawianiem ostrości.
Ponadto do aparatu tego możesz dokupić konwerter Raynox (oznaczenia nie pamiętam) o krotności 2.2, co oznacza że uzyskasz ponad dwukrotnie większą ogniskową (420x2.2=924mm). O ile konwertery np. do lustrzanek cyfrowych zabierają tyle światła o ile powiększają (np. konwerter 2x zabierze 1/2 światła wpadającego do obiektywu), o tyle ten konwerter Raynoxa podobno nie zabiera światła (tak stwierdził Kshyhoo kiedy używał swojego FZ30+Raynox). Taki konwerter jest jednak drogi, aktualnie na allegro kosztuje około 700zł.
Porównując jeszcze tego FZ-ta do Eos-a 350D którego jestem użytkownikiem, niewątpliwą zaletą tego pierwszego jest obracany wyświetlacz, na którym można zobaczyć kadr przed wykonaniem zdjęcia - aparat daje wtedy zastosować w bardzo nietypowych sytuacjach. Natomiast zaletą lustra (np. 350D) na FZ-tem jest matryca, i nie chodzi tutaj ściśle o liczbę pikseli, tylko o jakość uzyskiwanego obrazu. Oczywiście dużo zależy od optyki, ale ogólnie uważa się, że matryce CMOS biją na głowę matryce CCD, przede wszystkim pod względem bardzo niskich szumów.

Jeżeli nie jesteś jeszcze posiadaczem wymienionego aparatu, warto, żebyś zajrzał do Empiku lub podobnego sklepu z dużą ilością czasopism, gdyż jakiś tydzień temu w jednym z polskich magazynów fotograficznych widziałem porównanie właśnie FZ-50 vs EOS-400D. Na pewno dowiesz się tam więcej o obu konstrukcjach. Nie pamiętam tytułu, ale na pewno znajdziesz.

To chyba wszystko co mogłem podpowiedzieć. Witam na forum i zapraszam do obserwacji samolotów Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pderek




Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 15:21, 30 Paź 2006    Temat postu: DZIĘKI

dziękuje za wyjaśnienie kilku zagadnień w kwestii rodzaju wyboru aparatu Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lotar




Dołączył: 19 Cze 2006
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kalinówka k.Lublina

PostWysłany: Pon 16:59, 30 Paź 2006    Temat postu: Re: DZIĘKI

pderek napisał:
dziękuje za wyjaśnienie kilku zagadnień w kwestii rodzaju wyboru aparatu Razz

Cześć, jeżeli chcesz zobaczyć możliwości FZ, możesz obejrzeć moje fotki. Używam gołego FZ20 już około 10 miesięcy. Oczywiście nie są to "arcydzieła", ale dadzą Ci pogląd na sprawę. Co mogę powiedzieć - jest to "wygodny" aparat do robienia fotek, ale jak pisał grztus fotki robione samolotom przelatującym nad głową moga zadowolić, ale te lecące dalej są juz poza zasięgiem. To w moim przypadku zaczyna mnie powoli denerwować Wink i zaczynam myśleć o zmiane na lustro - ale zapewne przeleci jeszcze dużo samolotów nad moja głową zanim to nastąpi. Ostatnio mam problem (tak mi sie wydaje) z ustawieniem ostrości (oby nie awaria) - ale może to wynik już coraz sabszego światą.
pozdrawiam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Blank




Dołączył: 30 Gru 2005
Posty: 207
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Choszczno

PostWysłany: Pon 17:49, 30 Paź 2006    Temat postu:

Witam.
Ja od paru miesięcy jestem posiadaczem Fz30
Cóz moge napisac? Aparat prezentuje sie solidnie. Do spottingu jak najbardziej odpowiedni. Pierścień ostrości to bezwzględnie podstawa. Bez tego ciężko sobie poradzić. Obecnie mój FZ współpracuje z Raynoxem 1850 ( x1,85)
A więc:
Jeżeki chcesz robić zdjęcia przlotówek to FZ30 dość dobrze spisuje się z samolotami lecącymi blisko. Dość spora matryca pozwala na niezłe zcropowanie zdjęcia i wyciągniecie z niego esencji Smile
Jeżeli juz chcesz focić korytka troche oddalone od Ciebie to juz troszke gorzej, ale nie tragicznie Smile

Teraz przykłady ( przepraszam za rózne rozmiary, ale z braku czasu tak wyszlo Wink )

1. Goły FZ 30. Cathay był dość nisko i blisko

[link widoczny dla zalogowanych]

2. Goły FZ30. Kuzu Airlines, oddalony ode mnie około 30 km

[link widoczny dla zalogowanych]

3. Fz30 +Raynox. Air China około 50 km ode mnie

[link widoczny dla zalogowanych]

4. FZ 30 + Raynox. Eurolot w zenicie
[link widoczny dla zalogowanych]

Myśle, że z FZ 50 można wycisnąć więcej niz z FZ30. W końcu matryca 10 Mpix robi swoje.

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum przeniesione na www.rnavspotters.pl/forum Strona Główna -> Czym obserwować i czym robić zdjęcia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin