Forum Forum przeniesione na www.rnavspotters.pl/forum Strona Główna Forum przeniesione na www.rnavspotters.pl/forum
Forum RNAV polish spotters
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pisz poprawnie!

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum przeniesione na www.rnavspotters.pl/forum Strona Główna -> Samoloty pasażerskie nad Polską
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
FL350




Dołączył: 07 Lip 2006
Posty: 439
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:47, 08 Paź 2006    Temat postu: Pisz poprawnie!

"Tym jak piszesz możesz okazywać czytającym szacunek lub lekceważenie"

Jest to forum spotterskie, nie literackie. Jednak składamy się na niego my wszyscy, czyli poszczególne osoby.
Współpracuje się nam ze sobą tak wspaniale między innymi dlatego, że mamy do siebie szacunek i tworzymy specyficzny zespół.

Przestrzeganie podstawowych zasad poprawnego pisania jest wyrazem szacunku do drugiego człowieka – czytelnika. Jego brak – jest oznaką lekceważenia.
Nikt z nas nie lubi, kiedy przychodzi do restauracji i na talerzu dostaje przypalone nie-wiadomo-co.

Zatem warto poświęcić kilka minut (więcej zwykle nie trzeba) aby wysłać w świat (czy jesteś świadom ile osób potencjalnie może czytać to co napisałeś i sygnujesz swoim nazwiskiem?) wypowiedź która wygląda dobrze, jest czytelna i zrozumiała i wreszcie niesie dobre świadectwo o jej autorze.

Aby pomóc wszystkim zachować elementarne zasady tekstowego savoir vivre, przygotowaliśmy dosłownie kilka podstawowych reguł których przestrzeganie podniesie znacząco poziom Naszego Forum. Uwagi te są „z życia wzięte” i inspiracją do nich stały się... błędy popełniane wśród naszych użytkowników.

Z góry dziękujemy za współpracę. Wszyscy docenimy gest jakim będzie poświęcenie dodatkowej chwili swego czasu na przeczytanie tego opracowania oraz, później, poprawę języka rozmowy.
W końcu… kontaktujemy się ze sobą słowem pisanym.

I. Ortografia
Błędów ortograficznych można popełniać nieskończoną liczbę. Pół biedy jeżeli zdarzają się od czasu do czasu – nikt nie jest doskonały. Jeden błąd ortograficzny w porządnie napisanej wypowiedzi z pewnością zostanie przyjęty przez czytających z należytym zrozumieniem. Inna sprawa jeśli tekst wskazuje, że piszący nie ma o ortografii zielonego pojęcia. Taka osoba z pewnością przez większość forumowiczów nie będzie traktowana poważnie ani pozytywnie. Kolejnych jej postów po prostu nie chce się czytać.

Jeżeli więc ktoś na lekcjach polskiego cały czas gapił się przez okno na przelatujące samoloty, niech da nam od siebie wysiłek sprawdzenia tekstu. Istnieje na to wiele metod. Oczywiście zawsze można wziąć słownik, ale to się raczej nie sprawdza, bo popełniający błędy zwykle nie jest ich świadom. Dlatego polecam każdemu szybką i bardzo skuteczną metodę. Sam ją stosuję gdy pisze dłuższy post, nie dlatego że mam kłopoty z pisownią (bo nie mam) ale dlatego, że chcę wyeliminować wszelkie błędy i nie porażać waszych oczu. Ta prosta metoda polega na tym aby napisać tekst w edytorze tekstu posiadającym moduł sprawdzania pisowni lub na chwilkę go do niego wkleić. Chyba każdy z nas ma zainstalowany MS Office a w nim edytor tekstu Word. Word podkreśli wam byki na czerwono (ortografia i polskie znaki) i zielono. Poprawcie je, a potem porządny tekst wklejcie i wystawcie na Forum. Przy odrobinie wprawy proces ten jest tylko MINUTĘ dłuższy niż tradycyjne pisanie bezpośrednio na Forum.

Ponieważ wyjaśnianie zasad pisowni ż/rz, u/ó, h/ch, czy ą/om zajęłoby zbyt wiele czasu, zostawmy to wbudowanym modułom sprawdzania pisowni w edytorach tekstu pokroju Worda.

Powiedzmy sobie jednak kilka słów na temat pisowni łącznej i rozdzielnej, która to chyba sprawia najwięcej kłopotów forumowiczom, nie tylko u nas.
A zasady są proste (oczywiście pomijając wyjątki):
a) „nie” z czasownikami piszemy osobno!
To powinno być jasne. Przecież nie istnieją słowa „nielubić” czy „niechcieć”. Istnieją tylko czasowniki „lubić” i chcieć” do których można przeczyć z użyciem słowa „nie”.
Tak więc piszemy „Nie wiem co to był za samolot” a nie „Niewiem co to był za samolot”.
b) „nie” z przymiotnikami i przysłówkami piszemy razem!
Przykładowo: „linia nieznana”, „nieudana obserwacja”, „nieprędko go zobaczymy”.
Inną sprawą jest pisanie „nie” przed przymiotnikiem lub przysłówkiem osobno, jeśli dokonujemy porównania.
Na przykład: „Ten samolot silniki miał nie jasne lecz ciemne” – to co inego niż stwierdzenie „Jego pochodzenie jest niejasne”.

Następnie trzy słowa które chyba każdemu sprawiają trudność:
a) naprawdę – piszemy razem
b) na pewno – piszemy osobno
c) co najmniej – piszemy osobno

No i najpopularniejszy błąd wśród Polaków, czyli czasownik "wziąść". Problem polega na tym, że... nie ma takiego słowa. Jest za to "wziąć".

Niektórzy lubią też rozpoczynać zdanie od małej litery.
Lecz ten błąd jest tak klarowny, że chyba należy traktować go jako pewnego rodzaju „prowokację artystyczną”, gdyż trudno uwierzyć, że ktoś może o tym nie wiedzieć…

II. Polskie znaki
Jesteśmy Polakami i piszemy po polsku na polskim forum. Polski alfabet różni się od łacińskiego posiadaniem wielu znaków dodatkowych (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź). Pisanie bez nich wygląda naprawdę okropnie. Co innego szybki SMS do kolegi lub Onetowy czat o przysłowiowych duperelach, a co innego publikowanie wypowiedzi na poważnym forum, które może czytać ogromna liczba ludzi. Inna sprawa jeśli Polak pisze z obcego kraju. Choć nawet wtedy nie jest większym problemem zainstalowanie polskich znaków. Dlatego apelujemy: piszcie z polskimi znakami! Moje brakujące polskie znaki wychwytuje Word. Ponadto, po postawieniu ostatniej kropki zawsze sprawdzam tekst i poprawiam ewentualnie brakujące znaki (prawie zawsze coś znajdę!) zanim nacisnę „Wyślij”. A nawet gdy już wyślę, zawsze czytam swoją wypowiedź i, widząc błędy, wracam do niej jeszcze raz aby wszystko poprawić. Kilka minut więcej, a jak miło dla wszystkich czytających. No i nie ma wtedy mowy o przysłowiowym egoizmie.
W dodatku do tego wszystkiego, brak polskich liter często powoduje nieporozumienia. Przykład:
Probowalem to sfotografowac. Pawel tez probowal. I teraz chce zmienic aparat.
Pytanie: kto chce zmienić aparat? Ja czy Paweł?
Z polskimi literami wiadomo kto, bo ja chcę a on chce.

III. Interpunkcja
Interpunkcja, czyli przecinki, kropki, myślniki, nawiasy, pytajniki i wykrzykniki. Osoby które myślą, że to jakiś nieistotny drobiazg, są w wielkim błędzie! Wśród wielu ważnych zasad, proponuję trzymać się chociaż tych najważniejszych z którymi, jak widzę na Forum, niektórzy mają poważne problemy.

Przecinki i kropki stawia się PO a nie PRZED kolejnymi wyrazami i zdaniami. Powód? To proste – one oznaczają zakończenie a nie rozpoczęcie.

Źle:
Widziałem Malezyjkę ,Qantasa ,Emiraty i Jet Airways .Singapore niestety nie leciał .

Dobrze:
Widziałem Malezyjkę, Qantasa, Emiraty i Jet Airways. Singapore niestety nie leciał.

Kolejne linie nigdy nie rozpoczynają się od kropki czy przecinka, a taka sytuacja może mieć miejsce, gdy znak zostanie postawiony PRZED kolejnym wyrazem.

Tak więc przecinek i kropkę przyklejamy do ostatniej litery (czyli nie robimy odstępu), a po niej zawsze robimy odstęp (spację)!

Zdanie trzeba zawsze zakończyć jakimś znakiem interpunkcjynym:
a) zdanie oznajmujace – kropką lub wykrzyknikiem
b) pytanie – pytajnikiem*

* - nie stawiajcie dwóch, trzech, ani czterech pytajników – jeden naprawdę wystarczy aby zadać pytanie! Jeśli koniecznie chcecie je wzmocnić, użyjcie żółtej emotikonki pytajnika, dostępnej standardowo na naszym Forum.

No i ostatnia kwestia. Poświęcając czas na uczestnictwo w forum, warto dołożyć sobie sekundę pracy więcej i zakończyć wypowiedź pisząc „pozdrawiam” zamiast jakiegoś „pzdr”, tudzież innych „coolowych” skrótów, oszczędzających rzeczywiście czasami nawet dwie lub trzy sekundy.
Jak czulibyście się, gdyby wasza ukochana napisała nie tak:
„Kocham Cię mój Skarbie i jesteś dla mnie całym Światem…”
ale tak:
„kcm cie kcn & jsts dl mn clm swt, pzdr twj ktrz”

Dobrze, dla tych którzy się pogubili, podsumujmy najważniejsze wnioski w dziesięciu punktach.

1. Tekst zawsze sprawdzamy ręcznie i/lub automatycznie (np. Wordem) zanim go wyślemy, a po wysłaniu sprawdzamy ponownie i poprawiamy
(używając opcji „zmień”).
2. „Nie” z czasownikami piszemy osobno.
3. „Nie” z przymiotnikami i przysłówkami piszemy razem (oprócz porównań).
4. „Naprawdę” piszemy razem, zaś „na pewno” i „co najmniej” osobno.
5. Zdanie rozpoczynamy zawsze od dużej litery.
6. Zdanie oznajmujące kończymy kropką lub wykrzyknikiem (jeśli jest powód do użycia wykrzyknika).
7. Pytanie kończymy pojedynczym pytajnikiem.
8. Przecinek i kropkę stawiamy bezpośrednio po wyrazie, a po nim robimy spację (odstęp).
9. Piszemy z polskimi znakami.
10. Piszemy pełnymi wyrazami (pomijając symbole i oznaczenia kodowe, oraz skróty oficjalne: np, tzn, itp, itd).

Jako bonus dla wytrwałych (tych co doczytali do końca) podajemy listę najczęściej spotykanych obcojęzycznych miejscowości w Europie i poza nią, które posiadają w języku polskim swój odpowiednik i to nim właśnie powinniśmy się posługiwać w naszych postach (oczywiście nie dotyczy to podawanie kodów IATA czy ICAO).
Oto one, w kolejności alfabetycznej:

Almaty – Ałma Ata
Athens – Ateny
Beijing – Pekin
Brussels – Bruksela
Bucharest – Bukareszt
Budapest – Budapeszt
Cairo – Kair
Copenhagen – Kopenhaga
Dubai – Dubaj
Geneva – Genewa
Istanbul – Stambuł
Kiev – Kijów
London – Londyn
Milan – Mediolan
Moscow – Moskwa
Mumbai – Bombaj
Munich – Monachium
Naples – Neapol
New York – Nowy Jork
Paris – Paryż
Prague – Praga
Rome – Rzym
Shanghai – Szanghaj
Singapore – Singapur
Stockholm – Sztokholm
Tokyo – Tokio
Turin – Turyn
Vienna – Wiedeń
Vilnus – Wilno
Washington – Waszyngton
Zagreb – Zagrzeb
Zurich – Zurych


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lotar




Dołączył: 19 Cze 2006
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kalinówka k.Lublina

PostWysłany: Czw 16:02, 12 Paź 2006    Temat postu:

Dzięki za tak obszerne opracowanie, podstawowych zasad. Myślę, że wszystkim przyda się przypomnienie "poprawnej polszczyzny".
Wielokrotnie wykorzystuje Worda do sprawdzenia czy nie popełniłem błędu, choć wydaje mi się, że nie jestem najgorszy w te klocki. Krótko - jest do bardzo dobry sposób a co za tym idzie, warto z niego korzystać.
Ze swojej strony (tu się bije w piersi) zobowiązuje się do nie pisania (pzdr.) na końcu wiadomości. Mam takie wrażenie, że parę razy dopuściłem się użycia tego skrótu.
Pozdrawiam Kolegów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
FL350




Dołączył: 07 Lip 2006
Posty: 439
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:57, 12 Paź 2006    Temat postu:

Lotar napisał:
Mam takie wrażenie, że parę razy dopuściłem się użycia tego skrótu.
Och, przestań stary! To nie przestępstwo. Liczy się wola poprawy! Laughing

Przy okazji dodam jeszcze jedną ważną zasadę o której, najprościej w świecie, zapomniałem.

Nie zaczynamy zdania lub wyrażenia od "mi" lecz od "mnie". "Mi" użyjemy po czasowniku. Oto przykład:

Mi się podoba ten drugi. - źle!
Mnie się podoba ten drugi. - dobrze
Podoba mi się ten drugi. - dobrze

A oto dzisiejszy chlubny przykład z Forum pokazujący jak należy pisać takie zdania:
Pawelbelzyce napisał:
Mnie się podoba rnavspotters.pl
Brawo, Paweł!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
grztus
Administrator



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 481
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Radom/Warszawa

PostWysłany: Czw 0:09, 18 Sty 2007    Temat postu:

Poniewaz na naszym foróm wcionż mamy sporo defektuw jezykowyh i jush kilkanascie! osub poprosilo mnie o interwencje, wobec tego zwracam sie z óprzejma prosba do niepokornyh:
pobieżcie sobie przeglondarke [link widoczny dla zalogowanych]. Ona sama i na bierząco wskarze wam bledy w pisowni Wink


Słuchajcie, naprawdę się sporo namęczyłem, żeby powyżej popełnić tyle błędów. Nie chodzi już o to, aby na naszym forum było czyściej pod względem ortograficznym czy gramatycznym (póki co jest to walka z wiatrakami), ale o to, że im bardziej się postaracie pisząc posty tutaj, tym łatwiej w przyszłości, w dowolnej pracy przy komputerze, będzie wam składać różnorakie teksty.
Ja od zawsze zwracałem uwagę na to co i jak piszę i naprawdę niezmiernie rzadko, szczególnie gdy najzwyczajniej w świecie nie trafiam w klawisz, zdarza mi się popełnić jakiś błąd w pisowni. Wystarczy tylko chcieć Cool


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum przeniesione na www.rnavspotters.pl/forum Strona Główna -> Samoloty pasażerskie nad Polską Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin